Ugrás a fő tartalomra

Kolitáp part 5.: Turbó-félinstant Ramen

Mint mindenki tudja a diákok/hallgatók idejének, pénzének és gyomrának egyik legkedvesebb barátja az instant ramen, amit leginkább csak a forgalmazó márka neve alapján vishu/vifon/smack néven szokás emlegetni.

Jómagam még középiskolás koromban sajnos olyan mennyiségben fogyasztottam, hogy technikailag csak életveszélyes éhséghelyzetben vagyok képes megenni ezt a nátrium-glutamátban tobzódó csodát, viszont egy valamit meg kell hagyni. A tésztája zseniális alapanyag.

Rengeteget csináltam belőle sajtos tésztát a bögrés krémlevespor segítségével de volt amikor csak közédobáltam szalonnadarabkákat, rengeteg jóságot ki lehet belőle hozni, viszont valamivel sosem próbálkoztam, mégpedig azzal, hogy egy sokkal ramen-szerűbb dolgot készítsek belőle, mint ami alapjából.

Amúgy aki nem tudná annak, mondom, hogy a ramen egy ázsiai tésztaleves, aminek a koncepciója egy sajátos főtt tésztára öntött jóféle húsleves-alaplé szerű dolog, olyan feltétekkel, amiknek csak a fantázia szab határt. Sajnos autentikusat még én se ettem, mert a forgalmi ára azon éttermeknek, ahol felszolgálják olyan szintű, hogy ramen-ne az összes pénzem , de valahogy így képzeljük el:


UGYEHOGYUGYE?

És igen, ez abból a bizonyos 95 ft/ csomag szarból valamiből  készült.

Nézzük is hogy hogyan:

Ramen féleség- instant tésztából 

Egyrészt most nem fogom külön részletezni a hozzávalókat, mert nincs sok, a másrészt pedig  szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy igazából ez még mindig instant kaja, ugyanis magyarországon nem szokás csirke alaplevet árúsítani a boltokban, nekem meg nem volt időm egy rendeset összedobni. Egyszer megcsinálom azt is, de ez nem az a nap.

Szóval!

Fogjunk egy lábast, rakjunk bele 2 l vizet (ez úgy kb 3 tálra lesz elég, talán 4), és dobjunk bele egy 3-4 centis gyömbérdarabot, 2-3 gerezd fokhagymát, mindkettőt összeroppantva. Ezen kívül rakhatunk még bele chilit, ha kicsit pikánsabbat szeretnénk, meg csillagánizst is, amit én raktam is bele, csak később, és nem akartam szarul rápaintelni a képre :3


A fokhagymákat amúgy nem muszáj meghámozni, csak nálam annyira könyen jött a héjuk, hogy nem akartam belefőzni.

Ezt a mixet felforraljuk, és amikor ez megtörtént, beledobunk két húsleveskockát (mondtam hogy instant lesz :( ), 1 teáskanál worchestershire (vúsztersájör for the win) szószt, 3 evőkanál szójaszószt, meg ha van otthon akkor egy evőkanál osztrigaszószt is, de ha nincs akkor legyen csak még egy adag szója.

Ezt összeforralva megkapjuk a levesünket, aminek olyan színezete lesz, hogy már majdnem tud basszusgitározni is:


Ebből halásszuk ki a gyömbért,fokhagymát,csillagánizst,- és legyen több lélekjelenlétetek mint nekem, különben ti is 5 percig foghatjátok a fejeteket azon, hogy kerestétek a leveskockát is benne, hogy kivegyétek- majd félrerakjuk.

Jöhetnek a feltétek, ami sült csirkehús, répa, zöldhagyma és szezámmag lesz.

Az utóbbi hárommal kevés dolgunk van, a zöldhagymát felkarikázzuk apróra (menőbben néz ki amúgy ha nem merőlegesen, hanem egy élesebb szögben vágunk), a répát indokolatlan vékony kis pálcikákra szeleteljük, a szezámmagot pedig megpirítjuk :


A csirkemellet, amiből kell összesen egy darab, besózzuk, beborsozzuk, és egy teáskanálnyi szezámolajjal megkenjük:


És megsütjük, de ezt elfelejtettem lefotózni :( 

Amúgy az én módszerem az, hogy forró serpenyőben kis vajjal szép pirosra sütöm a külsejét, majd 150 fokra, azaz erősen tompaszögű sütőbe rakva 15-20 perc alatt teljesen átsütöm.

Majd feldarabolom:


Ja igen, rakok még a leveshez lágy tojást is, amely a képen látható módon, hihetetlen profizmussal van meghámozva. 

A lágy tojás elkészítése annyi, hogy felforralunk egy edényben vizet, belerakjuk a tojásokat 5 percre, majd kivesszük és azonnal jó hideg vízbe rakjuk. Ha nagyobb tojásokkal dolgozunk akkor kicsit több, ha kisebbekkel akkor meg kevesebb idő kell.

Én már akkora konyhai istenség vagyok, hogy időzítő se kellett, és pont jó lett !!

Na jó, későn főztem, és elfelejtettem órát állítani, de mákom volt.

Jó lesz a bejglibe.

NO DE!

Igazából mindennel megvagyunk, szóval annyi dolgunk maradt, hogy a levest, ha kihűlt újr felforraljuk, és ráöntjük egy csomagnyi tésztára.:


Fontos mozzanat itt még az, hogy a csomagban található fűszerszerűséget meg olajat a lehető legelegánsabb módon basszuk dobjuk ki a kukába mielőtt még rosszul lennénk a puszta gondolatától is :)

Ha a tészta megpuhult, akkor meg nincs más dolgunk mint összekeverni, és ízlésesen ráhelyezni a tetejére mindent.

Is.

TÁDÁ:


いただきます


Ui.:

Amúgy a ramen tésztája érdekes jószág, három alapanyaga van, a liszt a víz és a nátrium-karbonát, amelynek egyel több szénatomos verziója (aka. szódabikarbóna, csak hülyén nézett volna ki ha szódakarbónát írok az elébb) könnyen beszerezhető, és hőkezeléssel (megsütjük) át is alakítható a kívánt formába.

Ez egy jó erős lúg amúgy és ettől lesz olyan állagú amilyen.

Ezt egyszer meg is fogom csinálni, meg akkor csinálok hozzá rendes alaplevet is meg minden.

De most megyek tanulni, sziasztok! ^^

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Ír-kávé torta

Ami késik az MÁV vagy 3-as metró. De ami fontos, hogy nem múlik. Ez a poszt is ilyen, hogy többet késett, mint én eddig az előadásaimról összesen, ugyanis az elmúlt hónapban volt költözés (szép nagy konyha és kert rulez *.*), vizsgák, vezetőképzők meg még ki tudja mi... Ami viszont kiemelendő, hogy kereken egy hete, azaz június 7-én 17:45 magasságában nemzetközileg is nagykorú lettem . Ehhez kapcsolódóan pedig van egy olyan több éves hagyománynak számító jó szokásom, hogy megajándékozom önnön saját magam egy tortával, ami minden évben másféle. Az elkövetkezendő süteményrecept amúgy majd' két éve született meg a tudatom mélyén megbúvó kis cukrászdában, ahol ugyan meg is csináltam párszor (meg el is rontottam egy csomószor, de pont ezért tudtam, hogy mire kell figyelni), de most materializálódott először a való életben. A delikvens pedig nem más, mint egy Whiskys-kávés torta, ami a koffein és alkoholtartalmával mind a 21 évesség, mind a vizsgaidőszak fogalomrendszerébe na

DIY csirkemellsonka

Vannak olyan dolgok az ételek között, amelyeket sokkal egyszerűbb, és olcsóbb megcsinálni otthon, mint megvenni. Vannak olyanok is amiket épeszű ember nem próbál meg elkészíteni, mert drágább és bonyolultabb is mint lemenni a boltba és jónapot (itt azért megjegyezném hogy távol állok az ép észtől). Végül de nem utolsósorban pedig vannak olyan dolgok, amiket nem nehéz megcsinálni, köbö ugyanolyan a költségük is mint megvenni, de :  Nagyon menőnek érezheted magad, hogy tudsz ilyet  Jobb tudni, hogy pontosan mi is van benne  Az "extra" változatokat (amik amúgy pofátlanul túl vannak árazva az esetek 99%-ban) is könnyűszerrel olcsóbban megcsinálhatod Ezen utolsó kategóriába esik a csirkemellsonka is, ugyanis nem sokan csinálnak otthon, jó hogyha biztosra tudod, hogy nincs benne semmilyen egyéb állati maradvány a szárnyashúson kívül, és úgy tuningolható ahogy szeretnénk ! Például csinálhatunk paprikás, vagy zöldfűszeres házi baromfifelvágottat is : Megjegyezném

Pad Thai (vagyvalamiolyasmi)

"Egzotikus" alapanyagokkal mindig élmény dolgozni. Persze az is élmény ha elüt egy autó, csak nem a legkellemesebb, de hálistennek ilyen katasztrofális dolog nem következett be, csak azért voltak kellemetlenségek. Az történt ugyanis, hogy sikerült üvegtésztát szereznem, anyumtól meg kaptam húsvétra szezámolajat (meg rizsecetet csak azt nem raktam ebbe), és bár az első ötletem az volt, hogy a poszt-húsvétizabálás szellemében valami jó kis salátát csinálok, végül úgy döntöttem, hogy ezeket az új kajalkatrészeket felhasználva, az általam oly kedvelt ázsiai konyha világához nyúlok. A végeredmény ugyan nem tudom pontosan mi lett, mert teljesen saját recept, de legközelebb a pad thaihoz áll, ami egy ilyen keleti tésztás egytálétel, amit ha egy cuki arccal rendelkező műzlistálba rakunk (aminek a belsején még van egy kis "ich liebe dich" felirat is, egyemmeg), akkor így néz ki : Egy kis spoilerként előszónak írnék annyit, hogy aki már dolgozott hagyomány