Megjegyzés:
Az elkövetkezendő recept időigényes. De nagyon. Nézz a címre, mire számítottál? Ennek ellenére közben bőven van az embernek szabadideje, szóval az elkészítését ajánlom lusta vasárnapokra, ünnepnapokra, vagy amikor annyira nincs kedvünk kimozdulni otthonról, hogy mindenkinek bekamuzzuk, hogy nagyon betegek lettünk. Így hogy ezt tisztáztuk beszélhetünk ténylegesen a receptről ^^
Már Nagy Feróék is megmondták '91-ben, hogy a (sajnos csak) 24 órából álló nap optimális időbeosztása a harmadolás után kapott 8 óra, a munka, pihenés és szórakozás szentháromságára leosztva. Annak ellenére, hogy a poszt címe azt sugallhatja, hogy az elsőről lesz itt szó, megsúgom, hogy nem. A tiszta munkaidő körülbelül fél óra, csak a sülésekre kell sokat várni, ami amúgy meg mocskosul megéri, ugyanis borzasztóan finom lesz a végeredmény.
És még jól is néz ki :
A kényelem kedvéért három részre oszthatnám a receptet, de nem fogom, mert gonosz vagyok (muhaha), meg amúgy itt van értelme az eredeti kronológiai sorrendet követni. Essünk is neki, mint pincsi a lábtörlőnek:
Lassan sütött karaj, fűszeres sült répával, és libazsíros sültkrumplival
Komponensek :
- Húshoz:
- 1,5 kg sertéskaraj
- 1 kg hagyma
Durva kis lista mi? Ez van törődjetek bele, mondtam, hogy kicsit pepecselős lesz a dolog. De nézzük csak szépen sorjában:
Pác (vagy valami olyasmi):
Fogjuk szépen a "Mázhoz" címszó alatt lévő dolgokat, és először a száraz részeket küldjük egy mozsárba, kicsit zúzzuk át , majd jöhetnek a folyós dolgok is, bár érdemes a mézzel kezdeni és a többit utána szép lassan, hogy könnyen elkeverhessük. Az embernek egy "mézes máz"-ról biztos nem az alábbi látvány jut eszébe, ellenben nagyon finom :
Ha ez megvan, szépen vagdossuk be egy picikét a hús tetejét, masszírozzuk bele jó alaposan az egészet, majd negyedeljük fel a megpucolt hagymákat, rakjuk őket egy tepsibe, és helyezzük rá a néhai röfit :
Fedjük le alufóliával és rakjuk be a sütőbe, 100 celsius fokra.
NYOLC ÓRÁRA:
Természetesen ezidő alatt azt csinálunk amit szeretnénk, még egy másik kaját is megfőzhetünk because why not, bár a köretet sajnos nem tudjuk, ugyanis ahhoz is kell a sütő.
Hálistennek a blogolás nem real time dolog, így megtehetem azt a timelordos húzást, hogy előreugrok úgy 7 óra 40 percet az időben ^^
Van tehát 20 perc a hús elkészüléséig, elkezdhetjük előkészíteni a köret! Hámozzuk meg a krumplikat és a répákat , majd az előbbieket csak úgy egyben rakjuk egy lábas vízbe előfőzés céljából (szóval tessék szépen a gázt is begyujtani alatta), utóbbiakat pedig kellően rusztikus, de megfelelően kicsi darabokra vágjuk. Ezt úgy a legkönnyebb elérni, hogy a kést köbö egy helyben tartva, az összes létező tengelye mentén forgatjuk szerencsétlen zöldséget miközben darabolásszuk.
Ha túl vagyunk a répamészárláson, akkor dobjuk őket egy tepsibe, locsoljuk meg a balzsamecettel, olajjal és szórjuk meg a fűszerekkel, majd alaposan forgassuk át, hogy mindenhol legyen rajta cucc:
Amire ezekkel készen leszünk valószínűleg elkészül a husadék, amit szépen kiveszünk a tepsenyőből, az alatta összegyűlt levet valamint sült hagymát pedig átöntjük egy edénybe, és lebotmixerezzük alapossan igényessen, hogy megkapjuk a legelső képen a húsok tetején csücsülő kétes kinézetű, de annál finomabb mártást. Ja és így néz ki a karaj az intenzív hőkezelés után:
A krumplik olyan 20-30 perc múlva már jók lesznek (lehet hamarabb is, nem kell őket teljesen átfőzni), szóval pakoljunk egy tepsibe egy jó adag libazsírt, dobáljuk rá a kolompérokat, sózzuk és kakukkfüvezzük be, majd forgassuk át, hogy ők is be legyenek vonva minden finommal.
Küldjük be a két zöldségfélét 200 fokos sütőbe, először 20-25 percre, ami ha letelt a répákat kicsit forgassuk át, a krumplikat pedig lapítsuk ki egy krumplinyomó segítségével valahogy így :
Ezután a nyúltápnak már csak 10-15 perc kell, ha ez letelt vegyük ki őket, és ha mindent jól csináltunk, akkor ilyen kicsit megkaramelizálódott ropogósan puha végeredményt kapunk:
A burgonyákat meg addig süssük hogy ilyenek legyenek :
Mindezek után már a célegyenesben vagyunk (még jó hogy, majdnem 9 óra telt el a kezdés óta), szeleteljük fel a húst, majd szedjünk mindenből egy tányérra, és tegyünk a szószból a húsokra, mert karaj lévén picit száraz lehet.
Amúgy ha kicsit szaftosabb, zsírosabb eredményt szeretnénk, akkor karaj helyett használjunk lapockát, ami a klasszikus pulled pork alapanyaga (hogyha valaki nem tudná, abból indultam ki).
De azért ez is guszta nem?
Jó étvágyat és sok türelmet mindenkinek aki nekiáll, én meg megyek beadandót írni, mert két óra múlva lejár a határidő :3
Megjegyzések
Megjegyzés küldése